شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

اگر از استفاده کنندگان نسخه جدید سیستم عامل مایکروسافت یعنی ویندوز ۸ باشید حتما می دانید که این ویندوز بر خلاف نسخه های قبلی تغییرات بسیار زیادی داشته و از عمده تغییرات آن می توان به حذف منوی استارت اشاره کرد. در واقع منوی استارت برای تمامی کاربرانی که با سیستم عامل ویندوز سر و [...]

اگر دقت کرده باشید، پشت تلویزیون شما تعداد فراوانی پورت های رنگارنگ در اندازه های مختلف وجود دارد که معمولا هم هیچ استفاده ای برای تان ندارند. هر روز هم که صنعت تلویزیون پیشرفته تر می شود برای نشان دادن این پیشرفت و تکنولوژی به مشتری و ارعاب وی برای خرید، به تعداد این پورت [...]

امروزه از کابل های مختلفی در شبکه ها استفاده می گردد .نوع و سیستم کابل کشی استفاده شده در یک شبکه بسیار حائز اهمیت است . در صورتی که قصد داشتن شبکه ای را داریم که دارای حداقل مشکلات باشد و بتواند با استفاده مفید از پهنای باند به درستی خدمات خود را در اختیار [...]

ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﻓﻨﺎﻭﺭﻱ ﺩﺭ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﺭﻭﺯﻣﺮﻩ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﺍﺳــﺖ. ﺍﻳﻦ ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﺑﻪ ﮔﻮﻧﻪ ﺍﻱ ﺍﺳــﺖ ﻛﻪ ﺍﮔﺮ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺗﻜﻨﻮﻟﻮژﻱ ﻫﺎﻱ ﺁﻱ ﺗﻲ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ﻫﺎﻱ ﺍﺧﻴﺮ ﺑﺎ ﻫﻢ ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﻛﻨﻴﻢ، ﺍﻳﻦ ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﺷﺪﻳﺪ ﺭﺍ ﺍﺣﺴﺎﺱ ﺧﻮﺍﻫﻴﻢ ﻛﺮﺩ. ﺗﺎ ﭼﻨﺪ ﺳــﺎﻝ ﭘﻴﺶ ﺗﻠﻔﻦ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﻫﻤ ﻪﮔﻴﺮ ﻧﺒﻮﺩ، ﻟﭗ ﺗﺎپ ﻭﺳﻴﻠﻪ ﺍﻱ ﻟﻮﻛﺲ ﻣﺤﺴــﻮﺏ [...]

                                        اگر در یک رودخانه خروشان یا جریان سریع آب دقت کنید، می‌توانید شکل‌های عجیبی از جریان سیال را در اطراف موانعی مانند تخته سنگ یا شاخه درخت مشاهده کنید. در آزمایشگاه‌های مکانیک سیالات، پژوهشگران تلاش [...]

ﻧﺮﻡ ﺍﻓﺰﺍﺭﻫــﺎﻱ ﻣﺨﺘﻠﻔﻲ ﺑﺮﺍﻱ ﻓﺸــﺮﺩﻩ ﻛﺮﺩﻥ ﻓﺎﻳﻞ ﻫﺎ  Winrar7 ﻭ  Zip ,Winzipﻭﺟــﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ ﻛــﻪ ﺑﺮﺧﻲ ﺍﺯ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﺗﺮﻳﻦ ﺁﻧﻬﺎ ﺑﻪ ﺷﻤﺎﺭ ﻣ ﻲﺭﻭﺩ. ﺍﻳــﻦ ﻧﺮﻡ ﺍﻓﺰﺍﺭﻫــﺎ ﺍﻣﻜﺎﻧــﺎﺕ ﺑﺴــﻴﺎﺭ ﺧﻮﺑــﻲ ﺑﺮﺍﻱ ﻓﺸﺮﺩﻩ ﺳــﺎﺯﻱ ﺑﺴــﻴﺎﺭﻱ ﺍﺯ ﻓﺎﻳﻞ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺍﺧﺘﻴﺎﺭ ﺷﻤﺎ ﻗﺮﺍﺭ ﻣ ﻲﺩﻫﺪ؛ ﺍﻣﺎ ﮔﺎﻫﻲ ﺍﻭﻗﺎﺕ ﻳﻚ ﻓﺎﻳﻞ ﻣﺘﻨﻲ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﺷــﺪﻩ  ﻳﺎ ﻳﻚ ﻓﺎﻳﻞ ﭘﺎﻭﺭﭘﻮﻳﻨﺖ ﺷﺎﻣﻞ [...]

انتخاب نام دامنه برای وب‌سایت شرکت‌ تقریبا به اندازه انتخاب نام شرکت مهم است. در این دنیای اشباع شده از تکنولوژی، احتمال این که مردم از طرق آنلاین با تجارت و شرکت شما آشنا شوند، بیشتر و بیشتر می‌شود. نکته‌ای که در این مطلب به شما معرفی می‌کنیم شما را در انتخاب یک نام مناسب [...]

انواع کابل در شبکه های کامپیوتری

امروزه از کابل های مختلفی در شبکه ها استفاده می گردد .نوع و سیستم کابل کشی استفاده شده در یک شبکه بسیار حائز اهمیت است .

در صورتی که قصد داشتن شبکه ای را داریم که دارای حداقل مشکلات باشد و بتواند با استفاده مفید از پهنای باند به درستی خدمات خود را در اختیار کاربران قرار دهد ، می بایست از یک سیستم کابلینگ مناسب ، استفاده گردد .

در زمان طراحی یک شبکه می بایست با رعایت مجموعه قوانین موجود در خصوص سیستم کابلینگ، شبکه ای با حداقل مشکلات را طراحی نمود .با این که استفاده از شبکه های بدون کابل نیز در ابعاد وسیعی گسترش یافته است ، ولی هنوز بیش از ۹۵ درصد سازمان ها و موسسات از سیستم های شبکه ای مبتنی بر کابل، استفاده می نمایند .

ایده های اولیه ایده مبادله اطلاعات به صورت دیجیتال ، تفکری جدید در عصر حاضر محسوب می گردد. درسال ۱۸۴۴ فردی با نام “ساموئل مورس” ، یک پیام را از Washington D.C به Baltimore و با استفاده از اختراع جدید خود (تلگراف)، ارسال نمود . با این که از آن موقع زمانی زیادی گذشته است و ما امروزه شاهد شبکه های کامپیوتری بزرگ و در عین حال پیچیده ای می باشیم ولی می توان ادعا نمود که اصول کار ، همان اصول و مفاهیم گذشته است .

کدهای مورس ، نوع خاصی از سیستم باینری می باشند که از نقطه و خط فاصله با ترکیبات متفاوت به منظور ارائه حروف و اعداد ، استفاده می نماید . شبکه های مدرن داده از یک و صفر ، استفاده می نمایند . بزگترین تفاوت موجود بین سیستم های مدرن مبادله اطلاعات و سیستم پیشنهادی “مورس ” ، سرعت مبادله اطلاعات در آنان است.تلگراف های اواسط قرن ۱۹ ، قادر به ارسال چهار تا پنج نقطه و یا خط فاصله در هر ثانیه بودند ، در حالی که هم اینک کامپیوترها با سرعتی معادل یک گیگابیت در ثانیه با یکدیگر ارتباط برقرار می نمایند (ارسال ۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ صفر و یا یک در هر ثانیه).تلگراف و تله تایپ رایتر ، پیشگام مبادله داده می باشند . در طی سی و پنج سال اخیر همه چیز با سرعت بالا و غیرقابل تصوری تغییر نموده است.

ضرورت ارتباط کامپیوترها با یکدیگر و با سرعت بالا ، مهمترین علل پیاده سازی تجهیزات شبکه ای سریع ، کابل هائی با مشخصات بالا و سخت افزارهای ارتباطی پیشرفته است .

پیاده سازی تکنولوژی های جدید شبکه اترنت در سال ۱۹۷۰ توسط شرکت زیراکس و در مرکز تحقیقات Palo Alto در کالیفرنیا پیاده سازی گردید . در سال ۱۹۷۹ شرکت های DEC و اینتل با پیوستن به زیراکس ، سیستم اترنت را برای استفاده عموم ، استاندارد نمودند . اولین مشخصه استاندارد در سال ۱۹۸۰ توسط سه شرکت فوق و با نام Ethernet Blue Book ارائه گردید .

( استاندارد DIX ) .

اترنت یک سیستم ده مگابیت در ثانیه است ( ده میلیون صفر و یا یک در ثانیه) که از یک کابل کواکسیال بزرگ به عنوان ستون فقرات و کابل های کواکسیال کوتاه در فواصل ۵ / ۲ متر به منظور ایستگاههای کاری استفاده می نماید . کابل کواکسیالی که به عنوان ستون فقرات استفاده می گردد ، Thick Ethernet و یا ۱۰Basee5 نامیده می شود که در آن ۱۰ به سرعت انتقال اطلاعات در شبکه اشاره داشته ( ۱۰ مگابیت در ثانیه ) و واژه Base نشاندهنده سیستم Base band است . در سیستم فوق ، از تمامی پهنای باند به منظور انتقال اطلاعات استفاده می گردد . در Broad band به منظور استفاده همزمان ، پهنای باند به کانال های متعددی تقسیم می گردد .

عدد ۵ نیز شکل خلاصه شده ای برای نشان دادن حداکثر طول کابلی است که می توان استفاده نمود ( در این مورد خاص ۵۰۰ متر ) . موسسه IEEE در سال ۱۹۸۳ نسخه رسمی استاندارد اترنت را با نام IEEE 802.3 و در سال ۱۹۸۵ ، نسخه شماره دو را با نام IEEE 802.3a ارائه نمود . این نسخه با نام Thin Ethernet و یا ۱۰Base2 معروف گردید.

( حداکثر طول کابل ۱۸۵ متر می باشد و عدد ۲ نشاندهنده این موضوع است که طول کابل می تواند تا مرز ۲۰۰ متر نیز برسد )

از سال ۱۹۸۳ تاکنون ، استانداردهای متفاوتی ارائه شده است که یکی از اهداف مهم آنان ، تامین پهنای باند مناسب به منظور انتقال اطلاعات است . ما امروزه شاهد رسیدن به مرز گیگابیت در شبکه های کامپیوتری می باشیم .

کابل های (UTP (Unshielded Twisted Pair کابل UTP یکی از متداولترین کابل های استفاده شده در شبکه های مخابراتی و کامپیوتری است . از کابل های فوق ، علاوه بر شبکه های کامپیوتری در سیستم های تلفن نیز استفاده می گردد ( CAT1 ). شش نوع کابل UTP متفاوت وجود داشته که می توان با توجه به نوع شبکه و اهداف مورد نظر از آنان استفاده نمود . کابل CAT5 ، متداولترین نوع کابل UTP محسوب می گردد .

مشخصه های کابل UTP با توجه به مشخصه های کابل های UTP ، امکان استفاده ، نصب و توسعه سریع و آسان آنان ، فراهم می آورد . جدول زیر انواع کابل های UTP را نشان می دهد :

موارد استفاده سرعت انتقال اطلاعات
گروه

سیستم های قدیمی تلفن ، ISDN و مودم حداکثر تا یک مگابیت در ثانیه
CAT1

شبکه های Token Ring حداکثر تا چهار مگابیت در ثانیه
CAT2

شبکه های Token ring و ۱۰BASE-T حداکثر تا ده مگابیت در ثانیه
CAT3

شبکه های Token Ring حداکثر تا شانزده مگابیت در ثانیه
CAT4

اترنت ( ده مگابیت در ثانیه ) ، اترنت سریع ( یکصد مگابیت در ثانیه ) و شبکه های Token Ring ( شانزده مگابیت در ثانیه ) حداکثر تا یکصد مگابیت در ثانیه CAT5

شبکه های Gigabit Ethernet حداکثر تا یکهزار مگابیت در ثانیه CAT5e

شبکه های Gigabit Ethernet حداکثر تا یکهزار مگابیت در ثانیه CAT6

توضیحات :

تقسیم بندی هر یک از گروه های فوق بر اساس نوع کابل مسی و Jack انجام شده است .

از کابل های CAT1 ، به دلیل عدم حمایت ترافیک مناسب، در شبکه های کامپیوتری استفاده نمی گردد .

از کابل های گروه CAT2, CAT3, CAT4, CAT5 و CAT6 در شبکه ها استفاده می گردد .کابل های فوق ، قادر به حمایت از ترافیک تلفن و شبکه های کامپیوتری می باشند .

از کابل های CAT2 در شبکه های Token Ring استفاده شده و سرعتی بالغ بر ۴ مگابیت در ثانیه را ارائه می نمایند .

برای شبکه هائی با سرعت بالا ( یکصد مگا بیت در ثانیه ) از کابل های CAT5 و برای سرعت ده مگابیت در ثانیه از کابل های CAT3 استفاده می گردد.

در کابل های CAT3 ,CAT4 و CAT5 از چهار زوج کابل مسی استفاده شده است . CAT5 نسبت به CAT3 دارای تعداد بیشتری پیچش در هر اینچ می باشد . بنابراین این نوع از کابل ها سرعت و مسافت بیشتر ی را حمایت می نمایند .

از کابل های CAT3 و CAT4 در شبکه هایToken Ring استفاده می گردد .

حداکثر مسافت در کابل های CAT3 ، یکصد متر است .

حداکثر مسافت در کابل های CAT4 ، دویست متر است .

کابل CAT6 با هدف استفاده در شبکه های اترنت گیگابیت طراحی شده است . در این رابطه استانداردهائی نیز وجود دارد که امکان انتقال اطلاعات گیگابیت بر روی کابل های CAT5 را فراهم می نماید( CAT5e ) .کابل های CAT6 مشابه کابل های CAT5 بوده ولی بین ۴ زوج کابل آنان از یک جداکننده فیزیکی به منظور کاهش پارازیت های الکترومغناطیسی استفاده شده و سرعتی بالغ بر یکهزار مگابیت در ثانیه را ارائه می نمایند

دیدگاه خود را به ما بگویید.